בלוג דצמבר 2018

 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 

 

 

 

ניוזלטר דצמבר

המאגר של ספריא הוא רחב, גדל כל הזמן ופתוח לכל משתמש. הקישוריות החכמה של המאגר מאפשרת לגלות את הפרשנויות, המקורות והחיבורים השונים שיש לכל מקור, ובכך מאפשרת לימוד אינסופי שמתחיל בנקודה אחת וממשיך להתגלגל למקורות רבים.

 
 

יצירת דפי מקורות מתקדמים

מלבד המאגר המאפשר לימוד מתקדם, בספריא אפשר גם ליצור. המושג "דף מקורות" שהוזכר כאן בעבר, מקבל בספריא לבוש חדש, מעודכן ומפותח. באתר שלנו נמצא כלי הנקרא "בונה דפי מקורות" בעזרתו משתמשים יכולים לבחור מקורות מהמאגר של ספריא ובעזרתם ליצור מהלך ושיח בין מקורות. בדף המקורות ניתן לשלב מקורות נוספים שאינם במאגר ספריא, לכתוב ולהוסיף את הפרשנות האישית, את מהלך הלימוד או כל כתיבה אחרת, וגם להטמיע בדף תמונות וסרטונים. כל דף מקורות ניתן לשתף בקלות בעזרת קישור ולהופכו לפומבי, כך שלומדים אחרים יוכלו לקרוא וללמוד ממנו. הדף ניתן לעריכה בכל עת וכן יכול להיערך על ידי כמה כותבים. כאן תוכלו להיכנס למאגר סרטונים קצרים ובו הסברים על פתיחת חשבון בספריא, בניית דף מקורות, שיתופיות בספריא ועוד. ערכו נסיונות שונים ומצאו את האופן בו אתם אוהבים לבנות דפי מקורות וגלו כיצד הם משפרים ומגוונים למידה והוראה.

 
 

פינת האורח: יאיר טיקטין

קצת על יאיר: נשוי לענת ואב לבארי חיים, יהודה ויצחק. חבר בקיבוץ כרמים שבצפון הנגב. בעל תואר ראשון בכלכלה, פילוסופיה ומדעי המדינה, לימודי תעודת הוראה במחשבת ישראל ומקרא, ותואר שני בחינוך אזרחי ודמוקרטיה. מנהל את מכינת עמיחי, מכינה קדם צבאית מעורבת של בנות ובנים, חילונים, מסורתיים ודתיים. מגדיר את עצמו כמי ש"מאמין בגדולת האדם שנברא בצלם". נביא כאן דוגמאות לשני דפי מקורות שיאיר יצר המיועדים, בין השאר, ללמידה תוך כדי סיור או יציאה אל השטח. הדפים בנויים ממקורות מהמאגר, תמונות, סרטונים וכל אלה משולבים בשאלות מנחות למידה.
דף מקורות על האשל
דף מקורות על רותם המדבר

בכמה מילים יאיר מספר על בחירתו בספריא: "ספריא מאפשרת לי פלטפורמה לבניית דפי מקורות אינטראקטיביים שמשלבים בתוכם גם מוזיקה ומדיה. מאגר המקורות מאפשר לי להתמקד בפסוק אחד מתוך פרק, כאשר אני יודע שמי שירצה להעמיק יכול להיכנס דרך האתר ולראות את הפרק כולו". אנו מאחלים ליאיר ולמכינת עמיחי (וגם לנו בספריא) המשך יצירה וכתיבה, במיוחד של דפי מקורות… ומקווים להראות בעתיד תוצרים של פרויקטים נוספים.

 
 

מאגר דפי המקורות

כיום בספריא ישנם כ- 140,000 דפי מקורות! דפי המקורות מגדילים ומרחיבים את הספריה באתר, שכן מעבר לכותרים שיש באתר, הדפים משמשים כלי נוסף של פרשנות והבנת הטקסט וכן חושפים מקורות והקשרים נוספים ומיוחדים המאפשרים מפגש עם קולות שונים של לימוד. באתר ניתן למצוא דפי מקורות רבים על פי נושאים ותגיות, וכן כאשר לומדים מקור אפשר לפתוח את דפי המקורות המתייחסים לאותו המקור.

בתמונה: חלקו העליון של עמוד התגיות של דפי המקורות, רק קצה של עולם תוכן רחב שלא נכנס בתמונה אחת.

 
 

דפי מקורות בעברית - תחרות יצירת דפי מקורות לט"ו בשבט!

רבים מדפי המקורות בספריא בימים אלה כתובים באנגלית (מוזמנים לתרגל את השפה ולראות כיצד יהודים בכל העולם לומדים וכותבים, מה גם שרבים מהמקורות עצמם בדפים אלה הם בעברית). כדי להרבות בישראל את הלימוד, שיתוף החומרים והרחבת היריעה אנו מעודדים כל אחת ואחד מכם ללמוד בספריא וליצור דפים בעברית! (וכמובן להפוך אותם לפומביים).

כדי לעודד יצירה עברית זו אנו מכריזים על תחרות יצירת דפי מקורות לט"ו בשבט! שלושת הדפים הטובים ביותר יזכו את כותביהם בשובר על סך 200 ש"ח לקנייה ברשת סטימצקי. הדפים יפורסמו בבלוג הבא שייצא לקראת ט"ו בשבט. מוזמנים ליצור את דף המקורות בכל נושא הקשור לט"ו בשבט, לשלב מקורות מגוונים מתוך מאגר ספריא ומחוצה לו - מומלץ לכתוב בדף גם את המהלך הרעיוני שיצרתם בדף. שלחו את קישור הדף עד ליום חמישי, 3.1.19, כ"ו בטבת לכתובת האי מייל: hedva@sefaria.org. בהצלחה!

מחכים ומתרגשים לראות את דפי המקורות השונים,
כאן בשבילכם לשאלות, תגובות והערות

חדוה יחיאלי, רכזת החינוך בספריא,
וכל צוות ספריא ישראל