בלוג נובמבר 2018

 
 
שלום לכל הלומדים והמלמדים בספריא!

חנוכה בספריא

אחד הנושאים המרכזיים בחג החנוכה הוא זהות יהודית. לאורך ההיסטוריה התמודדו יהודים עם שאלות שעלו בעקבות מפגש ואולי אף התנגשות עם העולם שסביבם. בין המצויים בשני הקצוות - בין הסוגרים את חלונות התיבה מפני הרוחות המנשבות בחוץ לאלו הפותחים את דלתות ביתם לרווחה - ישנם גוונים רבים בהם יהודים בחרו כדי להתמודד עם שאלות זהות אלה.

כיום, בעידן הדיגיטלי, שאלות זהות אלה עולות ביתר שאת. לעולם יש כל כך הרבה להציע, כל כך הרבה אפשרויות בחירה וחופש. מה מתוך זה מרחיב, מאפשר ומעצים? ומה מחריב, מבלבל ומרחיק?

אחת הדרכים המתמודדות עם מתח זה היא דרכו של רבי מאיר ש"רימון מצא, תוכו אכל וקליפתו זרק". כלומר, לנסות להעריך במפגש עם תרבות אחרת או עם חכמה חדשה, מהו העיקר שאפשר ללמוד ולקחת לעולמנו, ומהי הקליפה שאותה יש להשליך. זו דרכנו בספריא: להשתמש בהתפתחות המתרחשת בעולם דבר יום ביומו כדי לקדם את עולם הלימוד והיצירה היהודית, בבחינת יין ישן בכלי חדש.

 
 
מורה מספר מהשטח על שימוש בדף מקורות

בלוג החינוך בספריא מארח מורה יקר, בעל נסיון בהוראה, רוחב יריעה ואומץ להתנסות ולהתחדש:
"שמי יורם גלילי, מורה בתיכון "אשל הנשיא" בנגב בו הקמתי לפני 14 שנים את מגמת תלמוד, מגמת "משפט עברי", בהנחייתו הצמודה של איציק רבי. במגמה לומדים כיום קרוב ל-50 תלמידים ותלמידות. במהלך השנים עשינו שימוש בטכנולוגיות מחשב ותקשוב כאשר לנגד עינינו, עם דהירת הקידמה, הן הפכו כעבור כמה שנים להיות מיושנות. מהיכרותי זו, אין לי ספק שכיום "ספריא" היא הפלטפורמה אליה אנחנו צריכים לכוון את פנינו.
אתר ספריא מאפשר לי ליצור דף חזרה ולימוד לשיעור, שיכול לשמש הן כמצע מקדים לשיעור (בשיטת "הכיתה ההפוכה"), ובייחוד כדף חזרה לתלמידים מתקשים, או לתלמידים שמעוניינים לחדד את ידיעותיהם לקראת מבחן מתקרב. בדף אני יכול לסדר את הטקסט בצורה נוחה, להדגיש בו עניינים חשובים, לקשר את החומר לפסוקים ולטקסטים אחרים מן המקורות, לשלב תמונות ואף סרטונים.
מעבר לכל אלה, אני מקליט את עצמי מסביר את הסוגיה, כאשר התמונה המופיעה היא תמונת המסך, ועליו אני מצביע - בעזרת הסמן - על המילים שאליהן אני מתייחס, ואף צובע מילים ומשפטים. למדתי דבר זה ממורה-עמיתה בארצות הברית (חיבור שנעשה בזכות "ספריא"!).
מניסיוני, קל ופשוט להכין דף מקורות ב-"ספריא", ולא מאוד מסובך להקליט את עצמך, ומרגע שהכנת את הדף הזה - הוא קיים גם לשנים הבאות.
אשר לתלמידים - הם מודים לי על כך שוב ושוב. לחלקם זו הזדמנות לחזור על החומר בקצב שלהם, כאשר הם יכולים שוב לשמוע את המורה, ולא רק לראות את הטקסטים, מבלי שיזכרו מה אמרנו לגביהם בשיעור... עבור חלקם זו הצלה של ממש. לגביי - זו עזרה רבה, כי כעת אני לא צריך "לעשות סיכום על הלוח" - פעולה שלוקחת חצי שיעור לפחות, ובעיני היא איננה חינוך, איננה לימוד, רק "הזרקה" של "החומר" לתוך ראשם של התלמידים.
המהלך עדיין קורה, ואיני יכול לומר עדיין האם הצליח או לא. אני כן יכול לומר שיש מן התלמידים שקשה להם עם השינוי, והם עדיין מעדיפים לכתוב - או כי בכך הם רגילים, או כי זו דרך הלמידה שלהם; קשה להגיע לכל תלמיד ולדייק את צורת ההוראה הנכונה לו, זה אתגר גדול מאד. עם זאת, אני חושב שבינתיים, בעזרת "ספריא", אני מרחיב את האפשרויות, ופותח אותן גם עבור התלמידים שעבורם עדיפה הלמידה האודיטורית, השמיעתית, וגם עבור כל מי שרוצים להכין עצמם לשיעור, או לחזור עליו בבית."

ראו כאן שתי דוגמאות (מיני רבות) לדפי מקורות אותם הכין יורם גלילי בשיטה זו:
"ידור אדם בארץ ישראל"
"מעשה ברבי ישמעאל"

 
 
קורסי מיקרו קרדיטציה

מורים שנרשמו לקורסים כבר נהנים מלמידה ומתוצרים בספריא.
הנה לפניכם דף מקורות שהכין המורה עפר שפר מבית הספר אורט גרינברג בקרית טבעון על יחזקאל פרק ל"ז במסגרת הקורס "מה הסגנון שלך" (קורס 1):
התקומה העתידית בארץ ישראל.
מעוניינים להירשם? לא מאוחר! הירשמו בקישורים כאן:
קורס 1 – דפי המקורות בספריא כמענה לריבוי סגנונות בכיתה.
קורס 2 – למידה שיתופית בכיתה עם ספריא.

 
 
צידה לדרך - מקורות לחנוכה

בקישור זה תמצאו את עמוד הנושא #חנוכה. בעמוד זה באתר מקורות רבים בתלמוד, מדרש, הלכה, תנ"ך, סידור התפילה ועוד…
מוזמנים ליצור את דפי המקורות שלכם - ולהפוך אותם לשיתופיים באתר ;)

אשמח לארח אתכם בבלוג ולתת לכם את הבמה לשתף בחוויות מהכיתה, בדפי מקורות ובכל רעיון אחר. כמו כן, תמיד אנחנו שמחים בהערות ובתובנות שלכם. 

חנוכה שמח!

חדוה יחיאלי
רכזת חינוך
ספריא ישראל

hedva@sefaria.org

WhatsApp Image 2018-11-28 at 12.00.18 PM.jpeg